پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : شنبه 8 مرداد 1401
کد 525

همزمان با هفته مهارت، با حضور فرماندار شهرستان آذرشهر صورت گرفت؛

افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان توسط فرماندار شهرستان آذرشهر

به مناسبت هفته مهارت، مراسم افتتاح مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی (TMC) دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان با حضور محمودیان فرماندار شهرستان آذرشهر، نوایی بخشدار ممقان، ابراهیم زاده فرمانده حوزه ظفر بسیج ممقان، عابدزاده معاون آموزش عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان و رئیس جدید دانشگاه جامع علمی و کاربردی استان، مهدی پور رئیس آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان، لطیفی عضو شورای اسلامی شهر ممقان، صمدی وند رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان، شهبازی رئيس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عزتی رئیس مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آذرشهر، فیضی رئیس دانشکده مهارت و کارآفرینی و سایر میهمانان از مرکز استان، شهرستان و بخش ممقان برگزار شد.
محمودیان فرماندار و رئیس شورای مهارت شهرستان آذرشهر در آئین افتتاح این مرکز، ضمن قدردانی از همت عالی رئیس و کارکنان مرکز آموزش فنی و حرفه ای شهرستان آذرشهر و تبریک هفته مهارت، و بیان سیاست های دولت سیزدهم در راستای تحقق عدالت اقتصادی، اجتماعی و اشتغال، ضمن اشاره به ظرفیت های ویژه شهرستان در حوزه های مختلف از جمله فعالیت مراکز متعدد دانشگاهی و آموزش عالی، استقرار صدها واحدها بزرگ و کوچک صنعتی، نیروی کار فعال و...، مهارت آموزی توام با نقش آفرینی در حوزه دانش بنیان در همه حوزه ها را حائز اهمیت دانسته گفت: مشکلات حوزه اشتغال، کشاورزی، کمبود منابع آبی و... از طریق توسعه مهارت آموزی قابل حل بوده، لازم است مراکز مهارت آموزی در کنار صنعت و دانشگاه بیش از پیش نقش آفرینی کنند.

سپس، عابدزاده معاون آموزش عمومی دانشگاه آزاد اسلامی استان به فعالیت آموزشکده های سما  در سالهای گذشته اشاره کرده، گفت: با توجه به رویکرد جدید سازمان و تغییر نام این آموزشکده ها به دانشکده مهارت و کارآفرینی باید ماهیت واقعی آن هم تغییر کند.
وی افزود: در این راستا دریافت مجوز مرکز مدیریت مهارت آموزشی و مشاوره شغلی جزو برنامه های دانشگاه آزاد اسلامی است.
 ایشان اظهار امیدواری کرد با فعالیت این مرکز و ارائه آموزش های مهارتی برای دانشجویان زمینه کسب مهارت و اشتغال آنها فراهم بشود.

صمدی وند رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان نیز ضمن ارائه گزارشی از فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی، از ارائه دو نوع آموزش بلند مدت و کوتاه مدت به دانشجویان خبر داد و گفت با ایجاد مرکز TMC امکان ارائه آموزش های کوتاه مدت و اعطای گواهینامه مهارت برای دانشجویان و متقاضیان مهارت آموزی فراهم می شود.
 ایشان همچنین به طرح پویش دانشگاه آزاد اشاره کرده و گفت: در این طرح، دانشجو هفته ای دو روز در محیط صنعت حضور یافته و ضمن فراگیری مهارت، مبلغی را عنوان کمک شهریه آموزشی از سوی کارفرما دریافت می کند و در خاتمه دوره در اولویت جذب و استخدام آن واحد صنعتی قرار می گیرد.

مهدی پور رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل آموزش فنی و حرفه استان در خصوص حوزه های فعالیتی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور مطالبی را بیان داشته و گفت: علت اینکه این سازمان را در بدنه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دادند اهمیت اشتغال و نقش مهم مهارت آموزی در اشتغال است و براساس قانون تنها سازمان رسمی ارائه آموزش های مهارتی و کوتاه مدت در کشور بوده که گواهینامه های آن از ارزش بین المللی برخوردار می باشند.

قابل ذکر است که؛ با توجه به نرخ فزاینده جمعیت بیکار فارغ التحصیلان دانشگاهی در سالهای گذشته و در راستای اجرای طرح توانمندسازی مهارتی دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با رویکرد اشتغال موضوع مصوبه مورخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۳ شورای عالی اشتغال و به استناد بند ت ماده ۴ برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ایران، تاسیس مراکز TMC در برنامه های کاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم و تحقیقات قرار گرفته است.
فعالیت این مراکز بر پایه سه فرایند نیازسنجی مهارتی، ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی شغلی و ارائه دوره های مهارت آموزی می باشد.

مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ممقان دومین مرکز در شهرستان آذرشهر است که بعد از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان مجوز مرکز TMC را در دانشکده مهارت و کارآفرینی این دانشگاه اخذ نموده است.
  • نوشته شده
  • در شنبه 8 مرداد 1401
  • توسط کاربر روابط عمومی آذرشهر